Výlet na Montserrat / Sant Jeroni (1236m)

1 comment
Pohled na vrcholovou část Montserratu.
Montserrat leží ve vzdálenosti asi 40km od Barcelony a jeho jméno znamená v překladu něco jako "zubatá hora" (z fotek je víceméně jasné proč :-). Na úbočí hory vznikl v 11. století stejnojmenný slavný benediktinský klášter. Nejvyšším vrcholem hory je Sant Jeroni s nadmořskou výškou 1236m.

Kolem deváté dorážím modrou linkou metra na Espanyu, přes varování průvodce o komplikovanosti nalezení správné cesty k vlaku (vše opět v podzemí) ji nalézám bez problémů (ok, trochu pomáhají obří bílé samolepky s názvem Montserrat a šipkami na každém rohu). Před nástupištěm je několik automatů na lístky a chumel lidí.

Základní informace: k Montserratu jede vlaková linka R5 (směr Manresa). Po předchozím průzkumu na internetu jsem se rozhodl pro lístek "Trans Montserrat Ticket" (varianty lístků jsou pěkně popsány třeba zde.) Jelikož může být celá věc trochu matoucí popíšu jak doprava probíhá.

Vlaková zastávka Montserrat Aeri (přestup na kabinkovou lanovku)
Nejdříve pojedete 40min vlakem ze zastávky Espanya po lince R5 (směr Manresa). Ke klášteru (který je na úbočí hory, tj. nikoli na vrcholu) se dá dostat od vlaku dvěma způsoby - buď lanovkou (Aeri, resp. Cable Car) nebo zubačkou (Cremallera, Rack Railway ). Pozor, podle toho čím ke klášteru pojedete musíte vystoupit na jiné vlakové zastávce (jsou hned za sebou, první je lanovková Aeri). Pokud si kupujete kombinovaný lístek jako já, musíte se už při jeho nákupu rozhodnout, jestli pojedete ke klášteru lanovkou nebo zubačkou (stejným dopravním prostředkem musíte i dolů). Já volil lanovku kvůli výhledu, takže pokud nemáte strach a důvěřujete německým inženýrům, kteří ji v roce 1930 postavili tak směle do toho.

Kabinka lanovky (Aeri) v horní stanici u kláštera Montserrat
Dále od kláštera se dá pokračovat dalšími dvěma lanovkami (ty už nejsou vysuté, ale pozemní). Jedna je Funicular de Sant Joan a druhá je Funicular de la Santa Cova. Funicular de Sant Joan stoupá od kláštera nahoru a od její horní zastávky vede trasa na samotný vrchol hory Montserrat - Sant Jeroni, druhá vede od úrovně kláštera dolů a od ní pak trasa k jeskyni, kde byla objevena Svatá socha. U názvů lanovek jsou odkazy na pěkně zpracované zdroje, ze kterých jsem před výletem čerpal i já, další je pak popis pěších tras. Můj "Trans Montserrat Ticket" tedy obsahoval: cestu tam a zpět vlakem, cestu ke klášteru a zpět lanovkou, neomezenou možnost se svézt lanovkami od kláštera (tedy Sant Joan a Santa Cova), dvě jízdenky na metro, a přístup do audio a videocentra kláštera, to celkem za 27Eur (popis lístku zde). Při nákupu lístků u automatů (Espanya, před vstupem na linku R5) je přítomen člověk od dopravního podniku, který vám ochotně pomůže nacvakat správnou variantu lístku (jen pokud chcete jet nahoru lanovkou nesmíte mu zapomenout říci, že chcete variantu Aeri, resp. Cable Car).

Mým cílem je vrchol Montserratu Sant Jeroni, proto u kláštera přestupuji na lanovku Sant Joan. Od té pokračuji značenou trasou č. 1. Převýšení není nijak dramatické (s trochou prudšího stoupání na konci) určitě ale doporučuji si s sebou vzít dost vody na pití (nahoře není kde koupit, nabrat).

Prostranství u horní stanice lanovky Sant Joan
Trasy vedoucí od stanice po vrcholcích Montserratu
Cesta je chvílemi krytá stromy, takže se dá najít místo ke krátkému odpočinku před sluncem. Oproti okolí kláštera plného turistů se zde volněji dýchá, potkávám další jednotlivce nebo malé skupinky přibližně v desetiminutových intervalech. Na okolních skalách je též sem tam vidět trénující lezce. Celá trasa mi trvá déle, jelikož je stále po čem koukat a co fotit.

Začátek trasy na vrchol Sant Jeroni
Výhledy z cesty (z kláštera je vidět jen část střechy)
Kaple pod Sant Jeroni (cesta pokračuje vlevo na vrchol, ale dá se tu odbočit vpravo a po pár metrech stojíte na úbočí s rozledem přímo dolů. Není tu žádné zábradlí, takže bacha, jeden krok a ... jeden pomníček už tu je)
Tohle je ten výhled přímo dolů o kterém jsem mluvil... (tahle fotka mě stála trochu přemlouvání)
Výhled dále po cestě na vrchol
Teď už fotka z vrcholu zpět na přístupovou trasu
Samotný vrchol Sant Jeroni
Dolů se dá zvolit zřejmě i alternativnější trasa. Respekt :)

Projděte si určitě i všechny ostatní fotky v galerii (je na co koukat).

1 komentář:

  1. Pekný článok. Chystám sa tam o pár dní a hodne mi pomohol.

    OdpovědětVymazat